A gőzgombóc a sípálya melletti hütték alapértelmezett fogása. Soha nem lehet mellényúlni, mindig mindenhol ugyanolyan, annak ellenére is finom, hogy nagyüzemi holmi. A szilvalekvár utánozhatatlan ízű, jellegzetesen beégett már az ízlelőbimbóimba.
Szerencsére viszont nem kell feltétlenül messzi síterepekre menni ahhoz, hogy ehessünk egy jót, bár a magam részéről mindenkit buzdítok egy kis téli sportolásra, vagy szabadban töltött időre. Két éve jártunk Eplényben, ahol Holle Anyó hüttéjében hamisítatlan gőzgombócok várták a betérőket, ami jó hír, mert nem kell elhagyni a határt, ha valaki mégsem főzne magának, annak ellenére sem, hogy én most leírom mennyire egyszerű, mennyire finom, és mennyire klassz móka az elkészítése.( Ezeket szoktam azt hiszem leggyakrabban emlegetni .)
Nehéz lenne azt állítani, hogy bonyolult holmik kellenek hozzá, vagy bonyolult eljárással készül, talán a párolóedény az egyetlen ami nem mindenkinem van otthon, de ha van akkor nyert ügyünk van, a többivel nem lesz gond.
Hozzávalók:
500g liszt
½ tk só
1 ek cukor
1,5 tk por élesztő
1 tojás
330ml kézmeleg víz
szilvalekvár a töltéshez, vaj a kenéshez
vaníliamártáshoz:
1000ml tej
4 tojás sárgája
100g cukor
½ vaníliarúd
pici só
4 tk liszt
Porcukros mák a szóráshoz
Ha van kenyérsütőgép otthon, akkor a tészta hozzávalóit tegyük bele, és a gép kevergesse csak kb 10 percig. Ha nincs, akkor egy kézi mixer dagasztó lapátjaival keverjük egyenletesre a tészta hozzávalóit. Utána pedig lefedve meleg helyen kelesszük a duplájára. Ha ez megtörtént, egy lisztezett deszkára öntsük ki a tésztát, és finoman dolgozzuk át. Nyújtsuk ki a tésztát, kb ¾ cm vastagra, és vágjuk négyzetekre. Ebből kb. 10-12 négyzetet kell kapjunk, attól függően, hogy mekkora gombócokat szeretnénk. A négyzeteket töltsük meg kemény sűrű szilvalekvárral, és csippentsük össze a széleket, dolgozzuk össze a tésztát. Én szoktam üres gombócokat is készíteni, mert a srácok úgy is nagyon szeretik, csak a mártással és a mákkal.
Közben forraljunk vizet a párolóedényben, és a gombócokat tegyük a pároló rácsra, és fedjük le azonnal. Kb 10 percig semmiképpen ne emeljük fel a fedőt. Nekem általában 12-15 perc elég a párolásból, de ez függ a gőz mennyiségétől a gombóc nagyságától, sőt még az aktuális tésztánktól is, úgyhogy nehéz fix időt mondani. Akkor van kész, ha ruganyos, stabil a tészta szerkezete, ha hozzányúlunk. Amikor kivesszük, melegen kenjük meg olvasztott vajjal.
A mártáshoz a tojások sárgáját a cukorral keverjük fehéredésig, a vanília magját a lisztet és a pici sót keverjük bele. A tejből 4-5 evőkanálnyit keverjünk a tojásokhoz, hogy kicsit felhígítsuk azt. A vanília külső részét tegyük fel forralni a maradék tejjel. Ha felforrt, keverjük bele a tojásokat, és újraforrástól 2-3 percig folyamatos keverés mellett sűrítsük be. Ez nem lesz sűrű, ez egy könnyű mártás!
A mártást tegyük egy tányérba, és rakjunk bele egy gombócot, és végül opcionálisan szórjuk meg enyhén porcukros mákkal.
Nagyszerű hétvégi kényeztetés az egész családnak, pont ilyen cudar időre való.
Utolsó kommentek