Debrecenben rózsatészta, Horváth Ilonka szerint darázsfészek. Nem tudom eldönteni melyik illik jobban ezekre a gyönyörűséges tésztafodrokra. Háni nagymamája tette igazán magasra a lécet, pedig nem vagyok kezdő a kelt tésztákban. Az igazi kihívás a kellő mennyiségű cukor és tejszín eltalálása, hogy megfelelően krémes legyen. Nem állítom, hogy könnyű.
Kicsit hajmeresztőnek tűnhet majd a a végén hozzáadott tejszín és cukor, de ettől lesz olyan varázslatosan ragacsos, gazdag, igazi maró bűntudatot ébresztő édesség. Évente egyszer megengedett!
Hozzávalók:
400 g liszt
2 tojás sárgája
20 g élesztő
40 g vaj
40 g cukor
250 ml tej
1/4 tk só
A tejet kézmelegre melegítjük, és egy kiskanálnyi cukorral elkeverjük. Belemorzsoljuk az élesztőt és várunk amíg felfut. Ekkor az összes hozzávalóból lágy tésztát dolgozunk ki. Én kenyérsütőben szoktam keverni, akkor a tej és a tojássárgája kerül alulra, a többi rá, és dagasztó menü alatt kb 10-12 percig dagasztom a tésztát. Ha kész, tegyük tálba, és kelesszük meleg helyen 45 percig.
A töltelék hozzávalói:
150 g puha vaj
220 g cukor
A megkelt tésztát deszkán nyújtsuk ki kb. 0,5 cm vastagságú téglalap alakra, és egy kés pengéjével kenjük szét rajta a vajat - ha nem elég puha, nagyon nehezen fog menni ez a művelet! - majd szórjuk meg egyenletesen a cukorral. Tekerjük fel a hosszabbik oldalára a tésztát és kb 4-5 cm-es csigákra vágjuk fel. Kivajazott tepsibe rendezzük el egymás mellett a vágott felületükre fordított csigákat. Kb duplájára fognak még nőni, úgyhogy hagyjunk nekik helyet. Letakarva újabb fél órát pihentessük, majd a 210 C-ra előmelegített sütőben süssük világos barnára.
A tejszínes öntet hozzávalói:
450 ml tejszín
200 g cukor
1 rúd vanília
A tejszínt a cukrot és a vanília kikapart belsejét összekeverjük. A majdnem (90%) kész tésztára kanalazzuk a tejszínes keveréket, és még kb 10 percig, csökkentett hőmérsékletnél (170-180C) hagyjuk készre sülni.
Azért nem írtam hogy mennyi idő alatt sül meg a tészta, mert ez sok mindentől függ. Függ a csigák méretétől, az edény, illetve tepsi anyagától, vastagságától és attól, is, hogy mennyi a valós hőmérséklete a sütőnknek. Mindez +-10 percet is jelenthet. Nekem általában az össz. sütési idő 40-50 perc szokott lenni.
Ha ügyesek voltunk, a kész csigák könnyedén elválaszthatóak egymástól. Az aljuk tocsogni fog, ezért langyosan ajánlott nekikezdeni a tálalásnak és az evésnek.
Utolsó kommentek