Hogy kinek az orosz nagyijától, azt pontosan nem tudom megmondani, a békebeli jelzőt pedig tőlem kapta, mert szerintem valóban az. Lédús alma, mazsola, sok vaj, és a porhanyós puha tészta a békebeliség kulcsa.
Szeretem az ehhez fogható egyszerű recepteket. Aki régóta látogatja a blogot, annak szerintem anélkül, hogy súgnék, bevillan egy másik almás süti, ami szintén orosz eredetű (talán) és nagyon hasonlatos mind az alapanyag használata, mind pedig az egyszerűsége. Igen, ez az almás sárlottka. Fogalmam sincs amúgy, hogy az orosz konyha miféle édességeket tekint a sajátjának, de ez alapján a két süti alapján simán rá merném mondani, hogy az alma nagy barátjuk. Nekem is nagy barátom, és szerencsére Lórinak is, akivel nem győzök elegendő préselt almalét inni mostanában, de ezt csak úgy mellesleg említettem.
A kedves mama volt olyan kedves elővenni egyet az antik, már rég eltett, nem használt. kézzel készült terítői közül, ami azonos rezgéssel bírt mint a régi recept, sőt még egy tányért is keresett, ami a keresztanyjáé volt valaha. Remélem minden részélet stimmel, a terítő, a tányér és a recept korával kapcsolatban, csak a pite volt friss, és porhanyós, édes és savanyás egyszerre.
A tésztáról viszont egy nagyszerű dolgot el kell mondanom, összegyúrva minimum 2 órán keresztül pihentetni kell a hűtőben sütés előtt, de ez az idő akár 2 napig is nyújtható. Magam is kipróbáltam, valóban így van. Ugyanis szombaton ebéd előtt összeállítottam a tésztát, beraktam a hűtőbe, majd gondoltunk egy merészet, és megleptük a mamát születésnapja alkalmából, amihez Debrecenig kellett cangáznunk. Hűtőtáskában utazott, ahonnan átkerült a hűtőbe, aztán eset 10-kor az almával a sütőbe. Hűtve semmi nem történt a tésztával.
Hozzávalók:
220g vaj
220g cukor
2 tojás
1 sütőpor
pici só
1 citrom leve
480g liszt (esetleg több)
10 nagy alma
1 citrom leve
1 marék mazsola
60g cukor, ½ tk fahéj (de ízlés szerint)
A vajat a cukorral 2 percig habosítjuk a kézi mixerrel, hozzáadjuk a tojásokat, és újabb 3 perc következik, aztán a só, a citromlé. Ekkor kicseréltem a habverőket dagasztó spirálra, és hozzáadtam a sütőporos lisztet, és alaposan összekevertem. Ha a tojások túl nagyok voltak, lehet, hogy szükséges lesz még egy kevés liszt, de 50-60g-nál nem több. Egy puha tésztát kell kapnunk. Frissentartó fóliába, vagy egy zacskóba téve menet a hűtőbe.
Az almát hámozzuk, a magházat eltávolítjuk, és nagyon vékonyan szeleteljük, esetleg gyaluljuk, kötelezően meglocsoljuk citromlével, a cukor és a fahéj majd a mazsola hozzáadása után pedig finoman forgassuk össze.
A tésztát felezzük, és egy kivajazott tepsi (egy arasz szor két arasz) aljába nyújtjuk az egyik felét, arra rárakjuk a mazsolás almát, majd a másik fél tésztát is kinyújtjuk, és rárakjuk az almára. Nem lehet elrontani akkori is jó, ha a tészta kicsit nagyobb, és felér a tepsi oldalára, akkor is jó ha nem, akkor is, ha nem egyenletes a tészta.
190C-ra előmelegített sütőben 65-70 percig süssük.
Egy éve: Csípős fetakrém , ajándék a kukából: narancshéj
Utolsó kommentek