Kis biscotti történelem: A biscotti hazája Olaszország.
Neve a bis és cotti szóból ered, ami a nálunk is használt kétszersült (főtt) megfelelője.
Elkészítése valóban kétszeri sütéssel jár, egyszer a nyers hosszúkás lapos alakúra formázott tésztát, másodszorra pedig az egyben sült majd később átlósan vágott szeleteket kell megsütni.
Hagyományosan ánizsos-mandulás változatban sütötték, majd később csokis, gyümölcsös, vaníliás, vagy egyéb akár friss alapanyagok is belekerültek, de a vaj, cukor, tojás, mandula és liszt megmaradt alapnak.
Eredete szerint századokkal ezelőtt a tengerészek étele volt, mivel a több hónapos hajóúton sem ment tönkre, vagy penészedett meg ha légmentesen tárolták, a kétszeri sütésnek köszönhetően, ami által a biscotti elvesztette a nedvességtartalmát, amitől pedig száraz és ropogós lett. Állítólag Kolumbusz Kristóf kedvence volt.
Mártogatni kell. Már csak az a kérdés, hogy mibe. Eredetileg Vin Santo-ba (olasz desszertbor). Ma viszont már nem számít szentségtörésnek az sem ha kávéba, capuccinoba mártjuk, sőt rakják fagyik mellé is, de vannak olyan változatok is, amiket egyáltalán nem szükséges mártogatni.
Eltarthatósága valóban 3-4 hónap, ha létezik háztartás amiben nem fogy el ennyi idő alatt.
Egy kérdés maradt: mikortól tudhatjuk biztosan, hogy a biscotti létezett? Évszázadot, vagy évszámokat kommentekben lehet rám zúdítani.
Hozzávalók:
3 tojás
180g cukor
150g zabliszt
200g gesztenyeliszt
1 tk sütőpor
3 ek tej
100g csokicsepp
100g mandula
A tojásokat a cukorral addig keverjük (kézi mixerrel) amíg a cukor el nem olvad. A liszteket a sütőport és a tejet adjuk hozzá, végül keverjük bele a csokit és a mandulát. A tésztát osszuk ketté, és két 5 cm széles, 2cm magas rudat formázzunk belőle (vizes kézzel), rakjuk sütőpapírra, és 180C-ra előmelegített sütőben 25 percig süssük. A konyha meg fog telni csodás sült gesztenye illattal. Csukjuk be az ablakokat, hogy minél tovább szippanthassunk az illatból. Ha kész, vegyük ki, kissé hagyjuk hűlni, majd 1cm vastag szeletekre vágjuk fel a rudakat, és a szeleteket fektessük vissza vágott felükkel a sütőpapírra, majd süssük újabb 6-8 percig.
A tegnapi barackból maradt bort tegyük poharakba, és mártogassunk kedvünkre. Kismókusok ne borba mártogassák, inkább simán tejbe, vagy teába.
Egy éve: sajtorta sütés nélkül, ribizlivel és egy másik, egy duplacsokis biscotti
Utolsó kommentek